Başkanımızın Mesajı

08.08.2015

Değerli Buz Hokeyi Ailesi;

 

Göreve geldiğimiz 14 Eylül 2014 tarihinde yeni bir sayfa açıp, yapacağımız işleri kısa, orta ve uzun vadede olmak üzere üçe ayırdık. Hızlı bir planlamanın ardından, hemen işe koyulduk. Sekizinci ayını dolduran görev süremiz içerisinde bu güne kadar yaptıklarımızı sizlerle paylaşmak istedik. İşte yapılan çalışmaların bazıları;

 • 20 Yaş Altı, 18 Yaş Altı, Kadınlar ve A Milli Takımlarımız ile Dünya Şampiyonaları öncesinde iki aşamalı kamplar düzenlendi ve ardından milli takımlarımız dünya şampiyonalarına uğurlandı. 18 Yaş Altı ve Kadınlar Milli Takımlarımız gruplarında şampiyon olarak altın madalya kazandılar. Gelecek sene ülkemizi bir üst grupta temsil edecekler.

 

 • 2-13 Nisan 2015 tarihleri arasında İzmir’de IIHF Büyük Erkekler Dünya Şampiyonası III. Klasman Müsabakalarını başarıyla organize edildi. Şampiyonaya İzmir halkının ilgisi büyük olmuş,  İzmir Valisi ve İzmir Belediye Başkanı Şampiyonaya teşrif etmişlerdir. Milli Takımımız bu müsabakalarda üstün bir performans ortaya koymasına rağmen Kuzey Kore ile oynanan maçta birinciliği son saniyelerde kaçırmıştır.

 

 • İzmir’de düzenlenen Müsabakalar Türkiye’nin en çok izlenen spor kanalı olan NTV Spor’dan naklen yayınlanarak tüm Türkiye'ye buz hokeyinin başarısı ve coşkusu ulaştırılmıştır. NTV Spordan alınan rayting bilgilerine göre müsabakalar oldukça yüksek bir oranda izlenmiş,  yayınlanan maçlarımız futbol programlarının izlenme oranlarını geçerek günün birincisi olmuştur. Bu durum Buz Hokeyi sporunun tanıtılması ve camiamıza yeni sporcu ve velilerin katılması açısından oldukça önemlidir. Yıllardır spor kanallarında hiç yer bulmayan, buz hokeyi sporumuz, gerek NTV Spor ve SportsTV de yapılan canlı maç yayınlarıyla, gerekse TRT ve CNN Türk’de defalarca yapılan programlarımızla halkımıza tanıtılmıştır.

 

 • Antrenörlük Eğitim Talimatı 12.11.2014 de yayınlanarak; yıllardır bir türlü gerçekleştirilemeyen, Buz Hokeyi ikinci kademe antrenörlük kursları gerçekleştirilmiştir.  Bu kursların birincisi 01 – 16 Aralık 2014 tarihleri arasında Ankara da, ikincisi de 02-17 Şubat 2015 tarihleri arasında Erzurum da gerçekleştirilmiştir. Açılan kurslar sonunda 30’a yakın antrenörümüz ikinci kademe antrenörlük belgesini almaya hak kazanmıştır.

 

 • Diğer yandan birinci kademe antrenörlük kursu da Ankara’da açılmış ve 34 başvuru gerçekleşmiştir.  Benzer şekilde İzmir ve İstanbul’da kısa süre içerisinde Birinci Kademe Antrenörlük Kursu açılacaktır.

 

 • Ankara' da 17 Haziran 2015 tarihinde antrenör gelişim semineri yapıldı. 2. Kademe antrenörlerimizin katıldığı bu seminerlerde Buz Hokeyi oyun kuralları ve sağlık konuları işlendi.  

 

 • Buz Hokeyi oynanan tüm şehirlerimizde hakem kurs ve seminerleri düzenlendi. Aramıza yeni katılan hakemlerle birlikte 90’a yakın hakemin eğitimi tamamlandı ve liglerimizde görev aldı.

 

 • Bir taraftan hakemlerin eğitimleri tamamlanırken, diğer yandan 2014 – 2018 yılları arasında uygulanacak, IIHF 2014 – 2018 Buz Hokeyi Oyun Kuralları kitabının tercümesi gerçekleştirilip, isteyen herkesin yararlanabilmesi için, TBHF Web sitesinde yayınlandı.

 

 • Buz hokeyinde sosyal başarının teknik başarıyı da beraberinde getireceği inancından yola çıkılarak tüm Türkiye’de  “Buz Hokeyi Okulları” projesi hayata geçirilmiştir. Türk Buz Hokeyine yeterli sayıda ve potansiyelde nitelikli sporcu kazandırmak, farklı takımlarda oynayan sporcuların birbirlerini tanımalarını sağlamak ve sosyal etkileşimlerini sağlamak, Türkiye genelinde belirli bir seviyeye gelmiş sporcuların belli bir çalışma programı ile daha yüksek standartlara ulaşmasını sağlamak, kulüp çalışmalarına katkıda bulunabilecek belirli bir standartta eğitim verilebilmesini sağlamak amaçlanmış ve bölge antrenörlerinin gönüllü katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

 

 •  Türkiye genelinden seçilmiş yüze yakın 2000-2003 doğumlu sporcularımız, 26 Ocak 2015 - 6 Şubat 2015 tarihleri arasında Erzurum’da gelişim kampına alınmış ve geleceğin yıldız sporcuları 10 antrenör eşliğinde çalıştırılmıştır.  Konuyla ilgili olarak Federasyonumuzca proje hazırlanmış ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğüne sunulmuştur.  Diğer taraftan Nitelikli üst düzey antrenör sayısını yükseltmek amacıyla ve 2019 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOWF)’nde sportif başarı sağlanması hedef tutulmak üzere bir program dahilinde uygulamaya yönelik antrenör yetiştirme projesi hazırlanmış ve Spor Genel Müdürlüğüne sunulmuştur. Dolayısıyla 2019 Avrupa Gençlik Kış Oyunları (EYOWF-2019)  çalışmaları bugünden itibaren iddialı bir şekilde başlatılmıştır.

 

 • 2014-2015 sezonu Süper Lig,  Kadınlar Ligi, 1. Lig ve Gençler ligi tamamlandı. Süper Ligde Zeytinburnu Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Kadınlar Liginde Narman Spor Kulübü, 1 Ligde Gümüş Patenler Spor Kulübü, Gençler liginde ise Erzurum Gençlik Spor Kulübü birinci oldular.

 

 • 14-19 Haziran 2015 tarihleri arasında Türkiye Minikler ve Yıldızlar Şampiyonası düzenlendi. 13 kulüp ve 26 takımın katıldığı şampiyonada minik ve yıldız B kategorisinde İstanbul Buz Korsanları Spor Kulübü, Yıldız A kategorisinde ise Erzurum Narman Spor Kulübü birinciliği kazandı.

 

 • Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Buz Sporları Federasyonları tarafından düzenlenen, “Erzurum Winterfest” festivalinde Tüm Türkiye’de yürütülen projemiz kapsamında Buz Hokeyi Okulu takımlarımız turnuvaya katıldı.

 

 • Dünya Kız Hokey günü etkinlikleri 12 Aralık 2014 tarihinde ve Buza İlk Adım ( Temel Kayma Eğitimi-Çocuklar milli takım antrenörleri ve sporcularla tanışıyor) projesi 27 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

 

 • In-line (tekerlekli paten)  hokeyi Türkiye’ye tanıtma ve yaygınlaştırma projelerine başlandı. Uluslararası turnuvalarda yer almak için altyapı ve gelişim çalışmaları planlanmıştır.  Bu amaçla hali hazırda buz tesisi yapılması yatırım planına alınan Kayseri, Konya, Samsun, Bursa, Tekirdağ, Kars, Yozgat, Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Erzurum illerimizde öğrencilerimize inline hokey eğitimi verilmesi, müsabakalar düzenlenerek potansiyelin profesyonel sportif alt yapıya aktarılması, dolaylı olarak da buz hokeyi alt yapısının desteklenmesi amaçlanmıştır. Proje belirtilen illerimizde bulunan İl Milli Eğitim Müdürlükleri, okul yöneticileri ve beden eğitimi öğretmenleri ile birlikte işbirliği içerisinde yürütülecektir.

 

 • Kulüpler, Hakemler, Sporcular için büyük bir kolaylık sağlayacak Buz hokeyi müsabakalarının bilgisayar ortamında takip edilmesi, sporcu performansları, sonuçların web sayfamızdan anında yayınlanmasına yönelik bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Önümüzdeki 2015-2016 sezonunda program kullanılmaya başlanacaktır.

 

 • Federasyonumuz Personeli tarafından gerçekleştirilen iş ve işlemlerde daha hızlı ve verimli çalışmayı sağlayacak, Federasyon hafızası oluşturacak ve diğer tüm federasyonlara örnek teşkil edecek bir bilgisayar programı hali hazırda hazırlanmış, test işlemleri devam etmekte olup, Eylül 2015 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanacaktır.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bakım altındaki çocuklarımızın buz hokeyi eğitimi alabilmelerine yönelik olarak görüşmeler yapılmış ve Federasyonumuzla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapılacak protokol imza aşamasına gelmiştir. Hali hazırda bir çocuk evine sezon boyunca eğitim verilmiş ve ilk çalışmalar başlatılmıştır.

 

 • Federasyon Başkanlığımızca Erzurum buz hokeyi tesislerini aktif şekilde kullanarak uluslararası bir kamp bölgesi haline getirmeyi amaçlamaktayız. Bu amaçla tesislerimiz aktif şekilde kullanılacak, yabancı takımlara Erzurum tesislerimiz tanıtılacaktır. Kamplar 2015 yılı içerisinde belirli periyotlarla Federasyonumuz Eğitim ve Teknik Kurulu Başkanlığınca yurt dışından getirilecek uzman eğitmenler ile birlikte organize edilecektir. Bu proje ile dünya şampiyonalarında sportif başarı, uzun vadede bu sportif başarının artan bir grafik ile devamlılığının sağlanması amacıyla Erzurum ilimizin buz hokeyinin önemli merkezlerinden biri haline getirilmesi amaçlanmıştır. Erzurum ilimizin tesis potansiyelinin değerlendirilmesi amacına yönelik olarak yurt dışı takımlarla görüşmeler başlamıştır. Takımlar kendi imkânları ile Erzurum ilimizde ağırlanacak ve milli takımımızın da yabancı takımların deneyimlerinden faydalanmaları amacıyla karşılıklı müsabakalar düzenlenecektir. Diğer taraftan Azerbaycan Buz Hokeyi Federasyonu ile birlikte küçük çocuklarımıza yönelik kamp ve turnuva çalışmaları konusunda temaslar devam etmektedir.  Kazakistan Federasyonu ile antrenör eğitimi ve sporcu eğitimi temelinde işbirliği görüşmeleri devam etmektedir.

 

 • Milli takım sporcularımızın sağlık durumlarının takibi, doping ve ilkyardım konularında sürekli bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır.  Buz Hokeyi Okulu, U-18, U-20 ve Kadın Milli Takım kamplarında Dopingle Mücadele, beslenme, hijyen, buzda ilkyardım konularında eğitim toplantıları düzenlenmiştir. Saha içinde spor yaralanmalarının takibi başlamıştır. Sporcu,  antrenör ve yöneticilerin Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonunun düzenlediği uzaktan eğitimine katılımı sağlanmıştır.

 

 • Yeni hakemlerimizin yetiştirilmesi, niteliklerinin arttırılması amacıyla Merkez Hakem Komitemiz ile işbirliği içerisinde bir proje hazırlanmış Spor Genel Müdürlüğüne sunulmuştur. Uluslararası konusunda deneyimli hakemlerimizle Türk hakemlerimizi bir araya getirilerek bilgi ve tecrübelerinin aktarımı sağlanacaktır. Proje kapsamında sezon boyunca düzenli olarak hakem eğitimleri gerçekleştirilecektir.

 

 • Buz hokeyi sporunun ileri seviyede olduğu ülkelerin bazı şehirlerinde Türkiye Buz Hokeyi Federasyonunun fahri temsilcilerinin oluşturulması için hazırlanan projemiz yürürlüğe girmiştir. Buz hokeyi federasyonunun faaliyet projelerine uluslararası destek sağlamak, Türk buz hokeyi sporunun  ileri seviyede olduğu ülkeler ile iletişim ve temsilini artırmak, uluslararası faaliyetlerde organizasyonel gücü dinamik ve etkin hale getirerek bu noktada sürekliliğini sağlamak, yabancı spor kulübü, Türk Dernekleri, ve federasyonlarla ilişkilerde sürekli bir temsili oluşumu hayata geçirmek amacıyla hazırlanan  bu proje uygulanmaya devam etmektedir.

 

 • Prag’da yapılan IIHF yıllık kongresinde 2016 yılında yapılacak Dünya Şampiyonaları ve ev sahibi olacak ülkeler belirleniştir. Toplantıda alınan kararlara göre Türkiye, A Milli Takım ve Kadınlar Milli Takım kategorilerinde şampiyonalara ev sahipliği yapacaktır. A Milli Takımımız İstanbul’da ve Kadın Milli Takımımız ise Ankara’da maçlarını oynayacaktır. Geçtiğimiz sene grup atlayan 18 Yaş Altı Milli Takımımızın turnuvası Bulgaristan’da ve 20 Yaş Altı Milli Takımımızın Maçları ise Meksika’da olacaktır. 

 

 • Prag’da ayrıca Almanya, Kanada, Avusturya, Fransa, Slovakya, İsviçre Federasyon Başkanları, İspanya, Macaristan, Azerbaycan Federasyonları ´Genel Sekreterleri ve Polonya Yönetim Kurulu Üyesi ile önemli görüşmeler gerçekleştirilmiş olup birlikte yapılabilecek projeler için önemli bir zemin oluşturulmuştur. Ayrıca IIHF Spor Direktörü ile Ontario Kadın Hokey Birliği Başkanından yardım sözleri alınmıştır. Bu ilişkiler fahri elçilerimiz kanalı ve federasyonumuz ilgili mercileri ile geliştirilerek en kısa zamanda sporumuza geri dönüşler elde etmeyi planlamaktayız.

 

 • 18 yaş altı kızlar buz hokeyi ligi 2015-2016 sezonunda gerçekleştirilecek ve kadınlar milli takımı altyapısı güçlendirilecektir.

 

 • Sportif anlamda uluslararası açılıma önem veren federasyon yönetimimiz ile ilk önemli meyvemizi Almanya’da yetişmiş olan Türk ailesi çocuğunun Almanya Milli takımına kadar giden başarılı serüveninde önemli yeri olan BAD TÖLZ Buz Spor Kulübünün Bayan Buz Hokeyi Milli Takımımızı Almanya’ya davet etmesi ile almış olacağız. Türkiye’de gerçekleşecek olan Dünya şampiyonası 2. Grup maçına hazırlık kampının bir bölümü ile uluslararası hazırlık maçlarımız bu şehirde gerçekleştirecek olup, ayni zamanda kızlarımız ilk kez toplu olarak Almanya Buz Hokeyi Liginden maçlar izleme olanaklarını elde edecekler.

 

 

 • Spordaki seyirci eksikliğini gidererek, izlenebilirliği artırıp, buz hokeyinin popüler bir spor olmasının sürekliliğini ve bu popülaritesinden kaynaklı medyanın izlemesini ve haber yapmasını sağlamak, sağlanan medya ilgisi ile Sponsorlara karşı güçlü bir duruşla avantajlı bir konum yaratmak, seyirci gelirleri ile spor kulübü ve tesis işletmelerine bir cazibe oluşturmak, elde edilen seyirci sürekliliği ile alt yapıya sporcu kaynağı zenginliği sağlanarak önemli bir potansiyel noktası yaratmak, sporcu ve spor kulüplerinin bu organizasyonu nihayetinde bir gelir noktası olarak görmelerini sağlayarak her maçın kalabalık bir izleyici grubu ile oynanmasını kendiliğinden garanti altına almak, sağlanan sponsorların dolu tribün ve ilgilenen basın ile medyadan etkilenerek sponsorluklarını sürdürmeleri ve sponsorlarında kendi aralarındaki rekabetlerinin başlamasına sebep olmak, eğlence ve yarışma aktiviteleri ile spor karşılaşmalarını sadece sportif mecra değil aksine eğlence alanı haline getirerek sosyal kültürümüze girmesini sağlamak ve taraftar çalışmalarının projelendirilerek başlatılması temel hedeflerimizdendir.

 

Buz Hokeyi camiası olarak sahip olduğumuz en büyük avantaj genç ve yetenekli oyuncularımız ile öğrenmeye ve gelişime açık genç antrenörlerimizin olmasıdır. Tüm camia olarak hedeflerimizin gerçekleşmesini sağlamak için çalışmalarımıza devam ederken arada karşımıza çıkan ve elimizde olmadan gerçekleşen olumsuz durumlarda moralimizi bozmadan hedefimizi daha da yükseltip, dünyadaki üst düzey takımların seviyesine nasıl gelebiliriz diye sürekli düşünüp daha fazla çalışmaya devam ediyoruz.

Milli takımlarımızın uzun vadedeki başarılarını garantilemek için sıkı bir duruş sergilememiz, altyapıya önem vermemiz ve sabırla nakış işler gibi tek tek çocuklarımızla ilgilenmemiz gerekiyor. Buz Hokeyinde kalıcı başarılar elde etmek, alt yapıya verilen değerle orantılıdır. Bunun bilincindeyiz. Başarılı olmak için tüm paydaşlarımızla altyapıyı geliştirmek için bıkmadan, yılmadan çalışacağız.

Eminim camia olarak Federasyonumuzun daha organize, daha kurumsal ve daha profesyonel bir şekilde işleyen, daha donanımlı ve bilgi birikimi yüksek bir kurum olmasını istiyoruz. Ancak biz bunun bir ekip işi olduğunu da çok iyi biliyoruz ve bunu Buz Hokeyi camiasında bulunan tüm paydaşlar olarak gerçekleştireceğiz. Bütün şehirlerdeki kulüplerimizin antrenörleri ve istekli velilerinin mutlaka projelerimizde yerlerini almasını, oluşturulan çalışma ve danışma kurullarına katılmalarını arzu ediyoruz. Durmadan, hiçbir engele takılmadan hep birlikte bu sporu olması gerektiği yere taşıyacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyor, buz hokeyi dolu günler diliyorum.

 

                                                                                           Prof. Dr. Bülent AKAY

                                 Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı