Kamuoyuna Duyurulur

08.08.2015

Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) tarafından Olimpiyat Eleme Müsabakalarına, Dünya sıralamasında ilk 38'de yer alan ülkelere katılma hakkı tanınmıştır. Ülkemiz, Dünya Klasmanında 41’inci sırada yer almaktadır.

Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) tarafından Federasyonumuza 06.03.2015 tarihinde olimpiyat eleme müsabakalarına bu katılım şartını içeren yazıyı göndermiştir. Gelen yazıda Dünya Klasmanında ilk 38’de yer alan ülkelere başvuru formu gönderileceği belirtilmiştir. Ülkemiz Dünya Klasmanında 41. Sırada olduğu için federasyonumuza katılımla ilgili form gönderilmemiştir. Araştırılmadan ve algıda yanılgı yaratacak şekilde yazılmış haberlerde bahsi geçen katılım formunun Federasyonumuza gönderildiği ve bu formun gönderilmesine rağmen Olimpiyat eleme müsabakalarına müracaat edilmediğine ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Olimpiyat eleme müsabakalarına katılım için federasyonumuz tamamen Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonunun gönderdiği yazıya göre hareket etmiştir Buna karşın Federasyonumuz IIHF Kongresinden sonra Dünya sıralamasında 45. sırada bulunan Gürcistan’ın katılımını gerekçe göstererek, elemelere katılmak istediğini yazılı olarak bildirmiş, ancak Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonundan olumsuz yanıt alınmıştır.

2018 Kış Olimpiyatları 12 takım arasında gerçekleştirilecek olup bu takımlardan 9 takım (Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Slovakya, ev sahibi Güney Kore) olimpiyatlara eleme müsabakaları oynamadan direkt katılacaktır. Kalan diğer 3 takım ise IIHF tarafından davet edilen ve dört aşamalı olarak gerçekleşecek elemelerin son aşamasındaki final grubundan birinci olan takımlardan belirlenmektedir.

Araştırılmadan yapılan haberde 35 ülke davetinin doğru olmadığı gibi katılmayan ülkelerin yerine sıralamadaki diğer ülkelerin davet edildiği bilgisi de doğru değildir. Kasıtlı ve yanlış hazırlanmış haber,  sporu olması gerektiği yerlere gelmesi adına yapılan özverili çalışmaların olduğu yeni yönetimimiz tarafından üzüntüyle karşılanmıştır. Olimpiyatlara direk katılacak 9 ülkenin sonrasındaki sıralamaya göre Dünya sıralamasında yer alan ilk 29 ülke dört aşamalı olimpiyat elemelerine davet edilmiş olup, katılmayan ülkelerden dolayı aksine IIHF tarafından grup küçültülerek 29 takımdan 25 takıma düşürülmüştür. Haber konusu olimpiyat elemelerine 45. sırada bulunan Gürcistan takımının nasıl katıldığı konusunda kurullarımızca Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonundan bilgi talep edilmiş olup, yazışmalarımız devam etmektedir. Sonuçlandığında kamuoyu ile paylaşacağız.

Sonuç olarak, Olimpiyat eleme müsabakalarına katılım için yapılması gereken tüm resmi başvurular federasyonumuz tarafından yapılmış olup IIHF tarafından olumsuz yanıt alınmıştır. Yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu ve benzeri haberleri yapanlar hakkında her türlü yasal başvurunun yapılacağını saygılarımla bilgilerinize sunarım.

Prof. Dr. Bülent AKAY
Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı